Najnowsze wpisy
AURATON i SUPLA podejmują współpracę
Dom pod Ręką, czyli Smart Home w Twoim Telefonie
Inteligentny Dom, a Oszczędność
Wady inteligentnego domu
Z każdej strony dowiadujesz się o zaletach smart home, ale czy wiesz jakie są wady inteligentnego domu? Podjęcie decyzji o automatyzacji procesów codziennego życia wymaga znajomości zarówno plusów, jak i minusów. W tym artykule wprowadzimy Cię w świat minusów, aby smart home nie miał przed Tobą żadnych tajemnic.
Inteligentne rozwiązania w domu i w mieszkaniu
Smart home to dom (lub mieszkanie), który łączy kilka instalacji w jedną całość. W praktyce zarządzanie oświetleniem, zasobami wody, urządzeniami alarmowymi czy monitorującymi jest proste i wygodne. Wprowadzane rozwiązania automatyzują różne procesy – np. ogrzewanie mieszkania nie wymaga ręcznego regulowania grzejnika po powrocie do domu. Możesz postawić na inteligentne sterowanie ogrzewaniem, które umożliwia Ci np. stworzenie stałego, tygodniowego harmonogramu panującej temperatury. Jeśli do tego dojdzie współpracująca z całym systemem aplikacja smart home, to planowanie będzie możliwe nawet na odległość. Inteligentny dom może obejmować też na przykład automatyczne: zamykanie bramy, podnoszenie i opuszczanie rolet, zakręcanie zaworu wody przy zalaniu, uruchomienie alarmów podczas pożaru i wiele innych opcji. Takie opcje pozytywnie wpływają na komfort życia, kontrolowanie zużywanej energii i oszczędności. Ale czy inteligentny dom ma wady?
Jakie wady ma inteligentny dom?
Wady inteligentnego domu są głównie dwie. Pierwsza związana jest z finansami, druga z ryzykiem utraty bezpieczeństwa danych. Co to oznacza? Po pierwsze, inteligentny dom wiąże się z większą inwestycją pieniędzy. To naturalne, że inteligentne urządzenia bezprzewodowe z możliwością sterowania przez smartfona będą droższe, niż ich tradycyjne odpowiedniki wymagające ręcznego ustawiania. To, że na początku trzeba wydać więcej, jest częstą przyczyną dlaczego ludzie nie decydują się na urządzenia smart. A szkoda, bo przecież inteligentne rozwiązania mogą występować w tak różnych konfiguracjach, że nie trzeba od razu automatyzować wszystkiego. Wielu domowników planuje stopniowe wdrażanie zmian, rozłożone w dłuższej perspektywie czasu. Nie każdy też potrzebuje np. automatycznie zgaszonych świateł w mieszkaniu, ale woli skoncentrować się wyłącznie na wprowadzeniu harmonogramu automatycznego podlewania ogrodu czy zamykania elektrycznych rolet. Warto też pamiętać o oszczędnościach w przyszłości. Urządzenia smart często oferują dodatkowe funkcje, które umożliwiają efektywniejsze zarządzanie energią, a to przekłada się na niższe rachunki i szybszy zwrot z inwestycji.
Drugą wadą jest ryzyko skradzenia danych, które przechowywane są np. na aplikacji mobilnej. Jeśli informacje dotyczące stylu życia domowników wyciekną w ręce potencjalnych złodziei, skutki mogą być poważne. Oczywiście takie sytuacje są bardziej teoretyczne, jednak trzeba liczyć się z tym, że jeśli w grę wchodzi technologia, to zdarzają się awarie.
Większość producentów dba o maksymalne bezpieczeństwo informacji przesyłanych pomiędzy urządzeniami, stosując zasady safe by design już na etapie projektowania. Co więcej, informacje potrzebne do stworzenia konta użytkownika smart domu, powinny być raczej ogólne i ograniczać się do tego co jest naprawdę potrzebne do funkcjonowania aplikacji. Prywatne dane publikowane codziennie w Internecie (np. w mediach społecznościowych) niosą ze sobą pewnie większe niebezpieczeństwo niż korzystanie ze smart home.
Podsumowanie
Chociaż smart home ma zdecydowanie więcej zalet, to jednak wady inteligentnego domu mogą zniechęcać do wprowadzania zmian. Jeśli szukasz zaufanych źródeł wiedzy, korzystaj z pomocy producentów. W Auraton SMART znajdziesz zarówno ofertę produktów, jak i artykuły przybliżające smart home w praktyce.