Blog

Inteligentny dom – jaki system wybrać?

22.01.2024
przeczytasz w 5 min

Coraz więcej osób spotyka się z takimi pojęciami, jak inteligentny dom czy Smart Home. Jednak nie wszyscy wiedzą, co one tak naprawdę oznaczają. Często kojarzą się one z uzupełnieniem wyposażenia mieszkania o coraz to nowocześniejsze sprzęty RTV i AGD. Tak naprawdę jest to jednak połączenie różnych domowych urządzeń w zintegrowany system z odpowiednimi sterownikami oraz aplikacjami. Co to oznacza w praktyce? Jak wybrać najlepszy system inteligentnego domu dla swoich potrzeb?

System inteligentny dom – co to jest?

 Inteligentny dom to połączenie różnych wykorzystywanych na co dzień urządzeń w jeden zintegrowany system. Podstawą jego działania jest tak zwany Internet Rzeczy (IoT, ang. Internet of Things). Pojęcie to oznacza koncepcję połączenia urządzeń w sieć, dzięki której zarówno użytkownicy mogą się z nimi komunikować i wydawać im różne polecenia, jak i one same mogą się porozumiewać między sobą.

Szczególnie ważną cechą tego rodzaju rozwiązania jest to, że finalna liczba podłączonych sprzętów oraz zakres ich funkcjonowania można całkowicie spersonalizować, w zależności od możliwości oraz potrzeb mieszkańców. W skład systemów inteligentnego domu mogą wchodzić zarówno pojedyncze urządzenia (np. różnego rodzaju czujniki bezprzewodowe, kamery, żarówki LED czy sensory na drzwi i okna), jak i gotowe zestawy, złożone np. z głowicy termostatycznej, sterownika i aplikacji na smartfona, takiej jak Auraton Smart App.

Podstawowym założeniem koncepcji systemu inteligentnego domu jest maksymalizowanie funkcjonalności, komfortu i bezpieczeństwa mieszkania połączona ze zmniejszaniem kosztów życia wynikającym m.in. z racjonalnego gospodarowania energią. Doskonałym przykładem jest inteligentne ogrzewanie domu. Każdy z domowników może mieć zainstalowaną na swoim smartfonie aplikację umożliwiającą zdalne kontrolowanie temperatury w pomieszczeniach – również wtedy, gdy znajdują się poza domem. Oznacza to możliwość np. włączenia ogrzewania w dowolnym momencie, by od razu po powrocie cieszyć się optymalną temperaturą. Jest to szczególnie wygodne w przypadku wyjazdów, nagłej zmiany warunków pogodowych lub po prostu dla osób o nieregularnym trybie życia. Dodatkowo w aplikacji Auraton Smart App konto może być współdzielone z innymi członkami rodziny. W ten sposób np. rodzice mogą sterować ogrzewaniem w salonie, swojej sypialni oraz innych pomieszczeniach, z których korzystają wszystkie osoby, a ich nastoletnie dzieci mogą łatwo ustawiać samodzielnie temperaturę czy np. pory odsłaniania rolet do swoich potrzeb. Jednocześnie rodzic może nadal mieć wgląd w działanie urządzeń w tym pomieszczeniu, i skorygować ustawienia, gdy np. dziecko zapomni o wyłączeniu ogrzewania przed wyjściem do szkoły. 

Instalacje z kategorii Smart Home dają ogromne możliwości, jednak ich zasada działania jest stosunkowo prosta. To oznacza, że użytkownik może nie tylko dobrać urządzenia i zestawy do swoich potrzeb, ale także samodzielnie je skonfigurować. Systemy Auraton zostały zaprojektowane w taki sposób, by zarówno konfiguracja, jak i późniejsze zarządzanie nimi było możliwie proste i intuicyjne. Jest to możliwe dzięki przejrzystym interfejsom oraz dedykowanej aplikacji Auraton Smart App. 

To wszystko znacznie ułatwia stworzenie swojej własnej, autorskiej konfiguracji inteligentnego domu, w którym każdy moduł pracuje w sposób dopasowany do rytmu i stylu życia oraz codziennych przyzwyczajeń każdego z domowników. Przykładowo, osoba mieszkająca w pojedynkę lub w wynajmowanym mieszkaniu może wykorzystywać tylko niektóre funkcjonalności systemów Auraton.

Jaki system dla inteligentnego domu?

Aby wiedzieć, jaki system inteligentnego domu wybrać, warto wiedzieć, czego można oczekiwać od tego rodzaju rozwiązań. Choć konkretne korzyści zależą od posiadanych urządzeń oraz wykorzystywanych funkcjonalności, można wyróżnić trzy podstawowe obszary zalet inteligentnego domu: 

Wygoda – aspekt ten jest wyraźnie zauważalny już od pierwszego użycia zainstalowanych urządzeń. Dzięki możliwości np. zdalnego sterowania oświetleniem w inteligentnym domu można w razie potrzeby zapalać, gasić lub zmieniać natężenie światła bez wstawania z kanapy lub łóżka. W podobny sposób można również korzystać z urządzeń do sterowania ogrzewaniem, odtwarzać muzykę z przeznaczonych do tego urządzeń, zasłaniać i odsłaniać okna itd. 

Bezpieczeństwo – liczne funkcje inteligentnego domu służą poprawie bezpieczeństwa mieszkających w nim osób. Przede wszystkim znacznie rozszerzają one możliwości monitoringu dzięki zaawansowanym czujnikom. Mogą one na przykład wykrywać ewentualny pożar, zalanie, ulatnianie się gazu, a także ruch oraz otwieranie drzwi i okien w czasie, gdy nikogo nie powinno być w domu.  

Oszczędności – choć wdrożenie systemów inteligentnego domu wiąże się z pewnymi kosztami, inwestycja ta szybko się zwraca. Przede wszystkim wynika to ze zmniejszenia zużycia energii. Przykładowo, w inteligentnym domu możliwe jest zdalne wyłączanie oraz włączanie różnych sprzętów (na przykład ogrzewania). Dzięki temu nie muszą one pracować pod nieobecność mieszkańców. Racjonalne sterowanie prądem urządzenia ułatwia aplikacja Auraton Smart App, która na bieżąco monitoruje zużycie energii. 

Jak widać, podstawowym pytaniem, które należy zadać sobie przed podjęciem decyzji o instalacji konkretnych urządzeń, jest to, do czego przede wszystkim mają służyć. Pozwala to sprecyzować, jaki system inteligentnego domu najlepiej odpowiada potrzebom mieszkańców. Przykładowo, osoby, które często wyjeżdżają, chętnie sięgają po rozwiązania służące poprawie bezpieczeństwa. Z kolei możliwość zdalnego sterowania oświetleniem czy ogrzewaniem bywa priorytetem dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. 

Istotne jest także miejsce, w którym wdrażane są rozwiązania z zakresu Smart Home. Wśród nich znajdują się bowiem zarówno instalacje przewodowe, jak i bezprzewodowe. Pierwsze najczęściej są montowane w nowo powstających lub remontowanych budynkach, gdzie kable mogą być łatwo ukryte pod tynkiem. Z kolei rozwiązania bezprzewodowe nie wymagają prowadzenia kabli ani naruszania ścian. Mogą być więc stosowane praktycznie wszędzie – również w wynajmowanych mieszkaniach czy zabytkowych budynkach. W razie potrzeby można je również łatwo przemieszczać. Dzięki temu bezprzewodowe instalacje Auraton pozwalają na znaczną poprawę komfortu również osobom, które mieszkają w wynajmowanych mieszkaniach. W razie przeprowadzki urządzenia można po prostu zabrać ze sobą. 

Inteligentny dom – urządzenia

Inteligentne domy to systemy składające się z wielu urządzeń pełniących różne funkcje. W niektórych przypadkach składa się nań wiele sprzętów, co powoduje, że wdrożenie rozwiązań z tej dziedziny bywa kosztowne. Warto jednak pamiętać, że nie ma konieczności instalowania wszystkich gadżetów na raz – tani system inteligentnego domu złożony z niewielu komponentów może być w razie potrzeby łatwo rozbudowany. Pozwala to na dopasowywanie systemu do zmieniającego się trybu życia – na przykład na dołączenie urządzeń sterujących ogrzewaniem czy roletami (np. oparte na sterownikach dwukanałowych Auraton Roller Shutter) w pokoju dziecięcym po tym, jak rodzina się powiększy. 

Wśród podstawowych urządzeń składających się na zestawy inteligentnego domu należy wymienić: 

  • inteligentne gniazdka pozwalające na włączanie i wyłączanie różnych urządzeń oraz monitorowanie zużycia prądu,
  • inteligentne ogrzewanie, w skład którego wchodzą m.in. głowice, sterowniki pomp czy urządzenia takie jak termostat bezprzewodowy Heat Monitor,
  • wielofunkcyjne kamery do monitoringu,
  • czujniki dymu, temperatury, zalania lub gazu,
  • inteligentne oświetlenie sterowane za pomocą aplikacji mobilnej; w jego skład mogą wchodzić również inteligentne żarówki dające nie tylko możliwość zmiany natężenia światła, ale i symulowanie obecności domowników podczas wyjazdów poprzez włączanie się i
  • wyłączanie zgodnie z ustawionym wcześniej harmonogramem,
  • systemy alarmowe, w tym zawierające czujniki otwarcia drzwi/okien.

Niezależnie od tego, ile elementów systemu zostanie zainstalowanych, sterowanie całością możliwe jest z poziomu aplikacji mobilnej, na którą w razie potrzeby na bieżąco przesyłane są także raporty o ewentualnych alarmach.  

Inteligentny dom – systemy bezprzewodowe

W inteligentnym domu system bezprzewodowy może funkcjonować przy wykorzystaniu technologii Bluetooth, Wi-Fi lub innego standardu, którego działanie oparte jest na falach radiowych. Elementy takie jak nadajniki i odbiorniki mogą być zasilane sieciowo lub za pomocą baterii bądź akumulatorów.

Do głównych zalet bezprzewodowego inteligentnego domu należy jego elastyczność. Poszczególne urządzenia mogą być w razie konieczności łatwo przemieszczane, a sam system – łatwo rozbudowywany, gdy zajdzie taka potrzeba. W wielu przypadkach można go także samodzielnie zaprojektować oraz zainstalować. 

Dodatkowo cena gotowych systemów inteligentnego domu opartych na komponentach bezprzewodowych jest z reguły niższa niż w przypadku rozwiązań przewodowych. Oprócz tego ich instalacja nie wymaga ingerencji w strukturę budynku, co eliminuje konieczność przeprowadzania kosztownego i uciążliwego remontu. 

Warto mieć na uwadze, że wszelkie urządzenia bezprzewodowe są wrażliwe na fizyczne przeszkody oraz zakłócenia. Należy również pamiętać o regularnej wymianie baterii lub ładowaniu akumulatorów w przypadku elementów, które nie posiadają zasilania sieciowego. Oprócz tego w przypadku systemów, których działanie opiera się na Wi-Fi, konieczny jest stały dostęp do stabilnego połączenia z Internetem.

Inteligentny dom – systemy przewodowe

Przewodowe systemy inteligentnego domu wyróżnia duża stabilność działania. Są doskonałym rozwiązaniem dla dużych powierzchni oraz budynków, w których występują liczne czynniki zakłócające komunikację bezprzewodową (dzieje się tak na przykład w miejscach, w których duża liczba urządzeń elektronicznych działa jednocześnie na podobnych częstotliwościach). 

Należy mieć jednak na uwadze, że instalacja inteligentnego domu opartego o elementy przewodowe musi być poprzedzona jego dokładnym zaplanowaniem. Dotyczy to również najbardziej uniwersalnych okablowań – nie w każdym systemie oraz konfiguracji będą one funkcjonowały prawidłowo. Dodatkowo montaż wszystkich urządzeń wchodzących w skład systemu jest operacją bardziej skomplikowaną i kosztowną niż w przypadku komponentów bezprzewodowych. Niezbędne jest bowiem poprowadzenie przewodów od każdego z elementów inteligentnego domu do rozdzielni. Ze względu na konieczność ingerencji w budynek instalacje przewodowe są instalowane najczęściej w trakcie budowy lub podczas gruntownych prac remontowych. 

Podczas wybierania rodzaju systemu inteligentnego domu oraz jego poszczególnych elementów, takich jak inteligentne włączniki, termostaty oraz inne urządzenia warto pamiętać, że każde z nich mogą oferować możliwość zdalnego sterowania lub nie stwarzać takiej możliwości. Nie jest to zależne od tego, czy są one przewodowe, czy bezprzewodowe. Klasyfikacja ta odnosi się bowiem wyłącznie do komunikacji między poszczególnymi elementami systemu, a nie sposobu, w jaki odbywa się sterowanie ich pracą.  

Katalog produktów

Otwórz pdf

Katalog zastosowań

Otwórz pdf