Blog

Wietrzenie pomieszczeń. Jak wietrzyć dom efektywnie?

20.12.2023
przeczytasz w 5 min

Wietrzenie pozwala utrzymać prawidłową cyrkulację powietrza we wnętrzach, zapewniając dopływ świeżego powietrza. Ma ono istotne znaczenie dla samopoczucia domowników, stanowiąc również element profilaktyki sezonowych chorób. Wiele osób obawia się jednak, że wietrzenie mieszkania w sezonie grzewczym przyczyni się do wzrostu rachunków za ogrzewanie. Może być to prawdą – dzieje się tak najczęściej wiosną, gdy chętnie otwieramy okna, jednocześnie wciąż używając ogrzewania. Jak efektywnie wietrzyć mieszkanie w tym okresie, by uniknąć wysokich rachunków za ogrzewanie? Dlaczego wymiana powietrza w mieszkaniu jest tak ważna, niezależnie od pory roku?

Najbardziej zauważalnym efektem wietrzenia pomieszczeń jest usunięcie z nich nieprzyjemnego zaduchu, o który łatwo szczególnie w sezonie grzewczym. Jednak niesie ono ze sobą także inne korzyści, eliminując szkodliwe czynniki z naszego otoczenia.

Przede wszystkim pozwala na obniżenie poziomu wilgotności powietrza. Choć ogrzewanie kojarzone jest z jego wysuszaniem, w wielu zakamarkach mieszkania gromadzi się wilgoć. Można to zauważyć szczególnie na szybach – jeśli okna są bardzo szczelne, mogą one dosłownie “ociekać wodą”. Związane jest to nie tylko z ich zamykaniem i codziennymi czynnościami takimi jak gotowanie. W okresie zimowym częściej niż latem suszymy w mieszkaniach pranie, co również podnosi wilgotność powietrza.

Ciepło i wilgoć to idealne warunki dla rozwoju różnych grzybów, w tym pleśni. Może to owocować nie tylko powstaniem charakterystycznych, czarnych plam na ścianach i suficie. Zarodniki dostają się do płuc domowników, co może prowadzić do chorób układu oddechowego, alergii, a nawet schorzeń układu nerwowego. Można więc powiedzieć, że regularne wietrzenie domu jest kluczowe dla stworzenia zdrowej atmosfery.

Wietrzenie pomieszczeń a zdrowie

To, dlaczego należy jak najczęściej wietrzyć pomieszczenia, jest szczególnie istotne dla zdrowia przebywających w pomieszczeniu osób. Wilgotny i ciepły mikroklimat sprzyja nie tylko rozwojowi grzybów, ale i innych mikroorganizmów. Zdarza się jednak, że w domu jest ciepło, ale panuje też niska wilgotność. Po co wietrzyć pomieszczenia w takiej sytuacji?

Nie tylko wilgotne, ale i nadmiernie przesuszone powietrze ma negatywny wpływ na zdrowie. Powoduje ono wysuszanie śluzówek nosa i jamy ustnej, przez co stają się one bardziej podatne na podrażnienia i ataki drobnoustrojów.

Opisując wpływ wietrzenia pomieszczeń na zdrowie należy też wspomnieć, że nie wiąże się ono z istotnym ryzykiem przeziębienia – przeciwnie, o infekcje znacznie łatwiej w słabo wentylowanych miejscach.

Warto wspomnieć także, dlaczego trzeba wietrzyć pomieszczenia takie jak sypialnia wieczorami, przed położeniem się spać. Co prawda w nocy nie odczuwamy takich symptomów jak spadki koncentracji czy wahania nastroju, jednak świeże powietrze jest czynnikiem, który bardzo poprawia jakość snu. Dodatkowo wietrzenie pozwala obniżyć temperaturę – nocny wypoczynek jest najbardziej efektywny w temperaturze 18-20 stopni Celsjusza. Choć w tym ostatnim celu można wykorzystać rozmaite urządzenia do sterowania ogrzewaniem, otwarcie okna pozwoli też dostarczyć do sypialni więcej tlenu, co również wpływa na sen i jego jakość.

Jak wietrzyć pomieszczenia? Podstawowe zasady

Prawidłowe wietrzenie pomieszczeń musi być nie tylko skuteczne, ale i ekonomiczne. Musi ono umożliwić całkowitą wymianę powietrza w pomieszczeniu, jednocześnie nie dopuszczając do nadmiernych strat ciepła i jego wychłodzenia.

To, jak wietrzyć mieszkanie, zależy przede wszystkim od jego układu. Można bowiem otworzyć minimum dwa okna, prowadząc do powstania przeciągu – jednak nie w każdym domu jest to możliwe. W takiej sytuacji można wietrzyć pomieszczenia poprzez pełne otwarcie jednego z okien.

Ile i kiedy wietrzyć mieszkanie? Aby całkowicie wymienić powietrze w pomieszczeniu, wystarczy otworzyć okno na około 10 minut. Jest to czas zupełnie wystarczający w przypadku większości pomieszczeń, bez doprowadzania do ich nadmiernego wychłodzenia. Taką czynność najlepiej jest powtórzyć trzykrotnie w ciągu doby.

Co ważne, aby wietrzyć dom lub pokój, nie powinno się ustawiać skrzydeł okiennych w pozycji uchylonej na zbyt długi czas. Prowadzi to do dużych strat energii cieplnej oraz wychładzania ścian znajdujących się w pobliżu okna. To z kolei sprzyja skraplaniu pary wodnej oraz rozwojowi pleśni.

Jak wietrzyć mieszkanie zimą?

Wietrzenie pomieszczeń zimą powinno polegać na otwieraniu okien w każdym pomieszczeniu z osobna. O ile latem przeciągi dobrze się sprawdzają (zwłaszcza w upalne, bezwietrzne dni, wymuszając ruch powietrza), w okresie jesienno-zimowym nie są wskazane. Mogą bowiem prowadzić do nadmiernego wychładzania ścian i podłóg. W takiej sytuacji ponowne ogrzanie pomieszczenia do odpowiedniej temperatury wymaga zużycia dużych ilości energii, co przekłada się na wysokość rachunków.

Wiele osób mieszka w regionach, w których zanieczyszczenie powietrza jest dużym problemem. Istotnym zagadnieniem jest to, jak wietrzyć dom lub mieszkanie zimą w takiej sytuacji, by zapewnić sobie oddychanie świeżym powietrzem. W takiej sytuacji warto korzystać z oczyszczaczy powietrza, które neutralizują pyły i inne zanieczyszczenia. Co ważne, nie trzeba o tym pamiętać – dzięki elementom systemów smart home możliwe jest jego automatyczne uruchamianie, na przykład w sytuacji, w której czujnik temperatury, na przykład Heat Monitor – termostat bezprzewodowy – wykryje jej spadek. W tym celu konieczne jest stosowanie urządzeń, które połączą wszystkie sprzęty w jeden spójny system, takich jak Auraton Pulse – centrala systemu SMART.

Jak wietrzyć mieszkanie przy ogrzewaniu?

Jak wietrzyć mieszkanie przy ogrzewaniu – gazowym, elektrycznym lub innym? Przede wszystkim krótko, ale intensywnie.

Co ważne, przed otwarciem okna ogrzewanie w danym pomieszczeniu powinno zostać wyłączone. Można w tym celu przykręcić termostaty oraz zamknąć drzwi oddzielające wietrzony pokój od reszty mieszkania. Po około 10 minutach od redukcji temperatury można otworzyć okno na kilka minut, zapewniając sobie optymalne wywietrzenie pomieszczenia bez ryzyka nadmiernego wychłodzenia ścian czy podłogi.

Najlepiej jest wietrzyć każde pomieszczenie z osobna. Znacznym ułatwieniem są przy tym urządzenia takie jak Heater Controller – sterownik urządzenia grzewczego, który zarządza pracą kotła, i którym można sterować za pomocą dedykowanej aplikacji na telefon. Dzięki temu wietrzenie staje się nie tylko wygodne, ale i pozwala skutecznie oszczędzać energię i pieniądze.

Katalog produktów

Otwórz pdf

Katalog zastosowań

Otwórz pdf